Hovawart

Vloženo:

Hovawart

Popis plemene hovawart, jeho standard a historii naleznete na stránkách českého Hovawart klubu. My se vám pokusíme přiblížit jeho povahu tak, abyste si dokázali udělat skutečně reálný obrázek o tom, jaký hovawart je, protože ve všech atlasech psů se dozvíte jen samá superlativa, ale my vám práskneme i ,,drby“ 🙂

U hovawarta není příliš možné rozdělit povahové vlastnosti na ty dobré a na ty špatné, neboť stejná vlastnost, kterou v určitých chvílích považujeme za skvělou, se nám v jiné situaci nemusí vůbec hodit. Mnohé možná překvapí, že hovawart patří do skupiny molossů, nicméně patří tam právem, a to především pro jeho samostatné uvažování. Hovawart nepotřebuje, abyste mu stáli za zády a říkali mu co má dělat, on to vymyslí sám. Nezřídka ale vymyslí řešení různých situací po svém a je na nás abychom jej usměrnili tak, aby nám jeho reakce vyhovovaly. Jakkoli je hovawart sebevědomý pes, který dokáže dobře snášet stresové situace, nesnese nespravedlivé trestání a nesnese když neví za co je trestán. Má velmi dobrou paměť, takže není ani jednoduché tyto nespravedlnosti napravit a dějí-li se často, mohou vést k narušení vyrovnané povahy jedince a v horším případě k nedorozumění mezi ním a páníčkem. Napravovat tyto vztahy je pak poměrně složité. Jeho sloní paměť je velkou výhodou při výcviku, ale platí zde pravidlo ,,co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“ – přeloženo do hovawartštiny to znamená, že co mu dovolíte ve štěněcím věku (roztomilé kousání do bot, skákání na návštěvy, sedačku apod.), to si zapamatuje a bude toto chování rád opakovat i v dospělosti (kdy bude mít větší zuby a ,,pár kilo“ navíc:)). Vztah hovawarta a jeho rodiny by zkrátka měl být založen na vzájemném respektu, důvěře, lásce a pevně daných pravidlech.

Hovawart je pracovní plemeno a jako takové potřebuje zaměstnat tělo i hlavu, pokud se mu takové zábavy nedostane, najde si ji sám (zryje vám záhonky, okouše dveře apod).

Hovawarti také později vyspívají, což znamená, že vás nečeká jen půlroční socializace u štěněte, ale i následná výchova v poměrně dlouhém pubertálním období, ve kterém jej musíte usměrnit a utvořit ,,k obrazu svému“.

Název tohoto krásného plemene pochází z německého ,,hof“ a ,,warten“ což znamená ,,hlídač dvora“, má tedy silné sklony k hlídání – proto byl vyšlechtěn – což ale neznamená, že bude hlídat jento, co chcete vy, může se také stát, že si bude hlídat své jídlo, hračky ad. a je opět na vás tomuto předcházet a trpělivě vysvětlovat (nikdy po zlém!), že takové chování není žádoucí, což je jednodušší než následně napravovat špatnosti.

Vhodný hovawartí člověk je tedy? Připravený 🙂 Ale vážně – měl by být vyrovnaný, spokojený sám se sebou, aby si skrze svého psa nemusel masírovat ego, spravedlivý, láskyplný a to nezásadnější – měl by mít smysl pro humor, protože jednou za čas vás hovawart prostě převeze 😉